PICS CREDITS: Costanza Bianchi, Francesco Martelloni, Mario Guida, Nadia Salamino, Antonio Altini.

More pics at https://www.facebook.com/discomfortdispatch/photos

 

Alphabetical

  • Agnese Banti
  • Alberto Balboni (NADSAT)
  • Alberto de Angeli
  • Alessandra Beltrame
  • Alessandra Zerbinati (Lametàfisica)
  • Alessandro Aiello (Cane Capovolto)
  • Alessandro Biselli
  • Alessandro Bracalente MATA
  • Alessandro Cherubini
  • Alessandro Di Pauli
  • Alessandro Fiordelmondo (Jesus Franco & The Drogas)
  • Alessandro Funari (Santuari
  • Alessandro Gentili
  • Alessandro Graciotti
  • Alessandro Guerri (Paperoga)
  • Alessandro Marchione DICK DASTARDLY
  • Alessandro Trentini (TRNT)
  • Alessandro Turrini (ALLIX DU MONDE)
  • Alessio Premoli (Chelidon Frame)
  • Alex Boscarino (AENDLEX)
  • Alexander Toscano
  • Alexia Robbio
  • Ambra Chiara Michelangeli
  • André Miranda
  • Andrea Cauduro
  • Andrea de Franco
  • Andrea Lamacchia
  • Andrea Marinelli
  • Andrea Mazzeranghi (BALLS OF FIRE)
  • Andrea Ndriu Marziano
  • Andrea Normanno
  • Andrea Rinaldi
  • Angelo Avogadri
  • Angelo Sturiale
  • Antal Van Nie
  • Antonio Altini (Red Mishima)
  • Antonio Frascogna (NARVALO)
  • Antonio Iacuzio
  • Arjen de Vreede
  • Ása Önnu Ólafsdóttir
  • Bartolomeo Sailer
  • Benedetto Caldarella
  • Benjamin Whitehill
  • Bjarni Daníel
  • Blasta Tanka
  • Bob Nowhere (Ich Bin Bob)
  • Bomi Kim (sibitQ)
  • Bruno Dorella (OVO)
  • C-hard Hill
  • Costanza Calzavara
  • Carlo Fochetti
  • Carlo Marrone (Murder)
  • Carlo Minucci (CYCLONE GRANT)
  • Carlo Veneziano (ONE DIMENSIONAL MAN)
  • Carmine Minichiello
  • Ceci Stuck
  • Cesare Basile
  • Channa Boon
  • Chiara Bunker (LLEROY)
  • Chris Sigdell
  • Claudia Rae CASSANDRA
  • Claudio Adamo (Cani Dei Portici)
  • Collettivo AGATA
  • Cosimo Ferrari (A Low Tide)
  • Costanza Calzavara
  • Cristian Naldi (Fulkanelli)
  • Ctrl Freq
  • Dagur Kristinn Sigurðsson Björnsson
  • Damiano Meacci
  • Dan Gibson
  • Dania Zurkovà
  • Daniel Donchov
  • Daniela Cattivelli
  • Daniele Carcassi
  • Daniele Cassandra (Chora)
  • Daniele di Girolamo (KA)
  • Daniele Lipparini (Murdoch Static Orchestra)
  • Daniele Scarano
  • Darina Zurkova Sam Kreuk
  • Dario Boschi
  • Dario D'Urso
  • David Vilaylek
  • Davide Bacci (DEADLY CARNAGE)
  • Davide Bartolomei
  • Davide Di Pasquale
  • Davide Nocentini (BUD SPENCER DRUNK EXPLOSION)
  • Davide Oliveri
  • Delfo Catania
  • Demetrio Cecchitelli (HalfCastle)
  • Demetrio Sposino (Cani Dei Portici)
  • Devid Ciampelini (Jookloo Trio)
  • Diego D'agata (SPLATTERPINK)
  • Diego Dioguardi
  • Diego Manatrizio
  • Diego Mocci
  • Dj Balli
  • Dominique Vaccaro
  • Donia Jourabchi
  • Duarte Cotta
  • Ed Williams
  • Edoardo Grisogani
  • Edoardo Maraffa
  • Elisabeth Marie Cecile (Inka)
  • Elmer Van Der Spek
  • Elsa van der Linden
  • Emanuele Battarra (BURLA22)
  • Emanuele Bellocchi
  • Emanuele Bellocchi
  • Emanuele Martina (Teatrino Elettrico)
  • Emanuele Poki
  • Emily TheDrunkard (The Jackson Pollock)
  • Enrico Cerrato (PETROLIO)
  • Enrico Hayes
  • Enrico Moscoloni (The Natural Dub Cluster)
  • Enza Amato
  • Erika Sofia Sollo
  • Ettore Brancè (LIG.OT)
  • Ext-1
  • Fabjan Purg (The Stroj)
  • Federico Campo
  • Federico Eterno
  • Federico Fragasso (CAVEIRAS)
  • Federico Gueci Garbo
  • Federico Laudani
  • Femke
  • Ferdinando Farro (MAYBE I'M)
  • Fi Tsaoules
  • Filippo Bonelli
  • Filippo Brunetti
  • Filippo Cassani (Golfo Mistico)
  • Filippo Giuffrè
  • Filippo Panichi
  • Florian
  • Fra Zedde
  • Francesca Stella Riva
  • Francesco Casanova
  • Francesco De Ficchy
  • Francesco Giomi
  • Francesco Landi (SHAMANNA)
  • Francesco Perissi (XO)
  • Francesco Salmaso
  • Francesco Tabanelli (Tabache)
  • Franceso Perissi (XO)
  • Francisca Martins
  • Francisca Snip
  • Franco Barletta (Enkil)
  • Frank Visser
  • Franz Valente (Teatro Degli Orrori)
  • Frè Zocca (LLEROY)
  • Gabriele Confaloni
  • Gabriele Gabo Fabbri (NUDIST)
  • Gerarda Avallone (ODIA)
  • Giacomo Ancillotto
  • Giacomo Bertocchi (Golfo Mistico)
  • Giacomo Guidetti (Ka)
  • Giada Turini
  • Giancarlo Brambilla (Kuthi Jinani)
  • Giangiacomo Gallo
  • Gianluca Aresu
  • Gianluca Cerri (THE MOUNTAIN MOON)
  • Giannis Michos
  • Giona Vinti
  • Giorgio Bosso (UN_P)
  • Giorgio Talacimanno
  • Giovanni Ferri
  • Giovanni Magaglio (John Haller Standing)
  • Giovanni Onorato (Buja)
  • Giovanni Todisco
  • Giulia Carriero
  • Giulia Francavilla
  • Giulia Parin Zecchin (Julinko)
  • Giulia Valenti (Unprofessional)
  • Giulio Marconi (GUERRA)
  • Giuseppe Candiano
  • Giuseppe De Vito
  • Giuseppe Franchelucci
  • Giuseppe Schillaci
  • Giuseppe Vietri
  • Glauco Celeste (POLVERE)
  • Gokay Atabek
  • Gorkem Arikan
  • Guðmundur Arnalds
  • Henrietta Muller
  • Henrik Melbye (Heaven)
  • Hrafnhildur Einars Maríudóttir
  • Hyunji
  • Ich.Bin.Bob
  • Ida Schuften Juhl
  • Irene Cassarini (Guenter Råler)
  • Irtumbranda (Luciano Turella)
  • Italoboi
  • Ivan FU
  • Jack Armitage
  • Jacopo Bacci (LAOKOON)
  • Jacopo Buda (BUJA)
  • Jacopo Mittino (52-HEARTS WHALE)
  • Jasper Hügelmann
  • Jeans Beast
  • Johanna Monk
  • John Duncan
  • Joris Van Sujdam
  • Joshua Pettinicchio (Cult Of Terrorism)
  • Kacper Zemianin
  • Katarina Fransua Poklepovic (So Beast)
  • Kazehito Seki
  • Kiender Jahr
  • Koun Jeong
  • L.U. Alvarez
  • Larry Luminari (PaperogA
  • Laura Agnusdei
  • Laura Ginestrini
  • Léa Massé
  • Leandro Scarano
  • Leilani Trowell-De Turck
  • Lennard Wittens
  • Leonardo Granchi (BAD GIRL)
  • Leonie Roessler
  • Lili Refrain
  • Lorenzo Binotti
  • Lorenzo Bruno
  • Lorenzo Faraò
  • Lorenzo Labagnara
  • Lorenzo Lustri
  • Lorenzo Mandolesi (Fitzcarraldo)
  • Loris Cericola
  • Luana Giardino
  • Luca Bernard
  • Luca Lavernicocca (Nitritono)
  • Luca Mele (HEXIS)
  • Luca Mucci
  • Luca Recupero
  • Luca T. Mai (ZU)
  • Luciano Turella (IrtumBranda)
  • Lucija Gregov
  • Lucio Badtaste
  • Ludovica Manzo
  • Luigi Monteanni (Garage Olimpo)
  • Luigi Varanese (Earthset)
  • Lukas Simonis
  • Manlio Maresca (MANUAL FOR ERRORS)
  • Manuele Marani (El Bramido NEGRO)
  • Marcela Lucatelli
  • Marcello Cangemi (Human as Possible)
  • Marcello Caudullo
  • Marco Bonini
  • Marco Cecconi
  • Marco Falatti
  • Marco Menditto
  • Marco Olivieri
  • Marco Pisi
  • Marco Stentella (GUERRRA)
  • Marco Tabellini (San Leo)
  • Maria Biscotto
  • Marie Lavie
  • Marie Scheuermann
  • Marie-Lou
  • Marielou
  • Mario Gabola
  • Mario Guida
  • Mario Rago
  • Martina Prosperis
  • Marzio Cavicchini (JUNGLE RIOT)
  • Massimo Avitabile (BARSEXUALS)
  • Massimo Carozzi
  • Massimo Pupillo (ZU)
  • Massimo Zaniboni
  • Matej Marijanovic Marijanov (Snogg)
  • Matteo Deberardinis
  • Matteo Madara
  • Matteo Pastorello
  • Matteo Pennesi
  • Matteo Tegu Sideri (Maria Antonietta)
  • Matteo Tomassetti
  • Mattia Arduini
  • Mattia Capobianco
  • Mattia Ferrarini (DOLPO)
  • Mattia L. Siboni
  • Mattia Palmieri (PALMER GENERATOR)
  • Mattia Siboni
  • Maurizio Cavaliere (YOG'TZE)
  • Mauro Mezzabotta
  • Michele Duscio
  • Michele Mike Papa
  • Michele Quadri (SO BEAST)
  • Mirco Ercoli
  • Moon Ra
  • Nàresh Ran Ruotolo (DIODRONE)
  • Narog
  • Nello Nazzi (Teatrino Elettrico)
  • Nick Chinasky
  • Nico Pasquini (Stromboli)
  • Nicola Amato (Alaskan Pipelines)
  • Nicola Dinelli
  • Nicola Manzan (Bologna Violenta)
  • Nicola thewullf (HYPERWULLF)
  • Nicola Tirabasso
  • Nicola Venturo (Nizár)
  • Nicola Vinciguerra (Fecalove)
  • Nina Hitz
  • Ninni Morgia
  • Ole Mofjell (Heaven)
  • Olfa Ayed
  • Otto Horvath
  • Paola Lesina
  • Paola Paganhate (The Procrastinators)
  • Paolo Gaiba Riva PGR
  • Paolo Godas
  • Paolo Iocca
  • Paolo Mongardi (ZEUS)
  • Paolo Ravaglia
  • Paul Gremare
  • Peishan Xu
  • Peppe Vietri
  • Piero Di Modica
  • Piero la Rocca
  • Pierre-Hugues Theunissen
  • Pietro Michi (Fossadelrumore)
  • Quadrini Stefano
  • Ralph Lindsen
  • Ravena Araujo
  • Riccardo Gamondi (Uochi Toki)
  • Riccardo Iannaccone
  • Rino Petrozziello
  • Roberto Godas
  • Roberto Memoli
  • Roberto Ribuoli
  • Rodrigo Ferreira
  • Rosalia Cecere
  • Ruggero Asnago
  • Sadi OOrtmood
  • Salvatore Miele (RAZGRAAD)
  • Salvo Ridolfo (Edera)
  • Sandor Sounds
  • Sandor Szanyi
  • Santi Costanzo
  • Sara Huang
  • Sara Persico
  • Sascha Stadlmeier
  • Serena Dibiase
  • Silja Rún
  • Simone Altavilla
  • Simone Doria (Panthalassa)
  • Simone Faraci
  • Simone Grande (New Hyperion Ensemble)
  • Simone Sani (SAAT)
  • Simone Vassallo (LAMPREDA)
  • Sjef Van Der Heijden
  • Soley Sigurjons
  • Stefano Bazu Basurto
  • Stefano Bertoli
  • Stefano Costanzo
  • Stefano di Trapani (System Hardware Abnormal)
  • Stefano Giampietro UN_P
  • Stefano Pilia
  • Stefano Rutolini (STORMO)
  • Stelios Manousakis
  • Stella Ti (SHE/MACHINE)
  • Tazio Borgognoni
  • Teresa Riemann
  • Thomas Coquelet
  • Tisa Neza Herlec
  • Tobia Bondesan Music (BASEMENT)
  • Toi Giordani (Zoopalco)
  • Tonylight (Otolab)
  • Tuktu and the Belugas Quartet
  • Tullia Benedicta
  • Umberto Pasinetti
  • Unnur Malín Sigurðardóttir
  • Utku Tavil
  • Valadja Petrescu
  • Valeria Sturba
  • Valerio Maiolo
  • Vanni Fabbri (La Tosse Grassa)
  • Veronica Chincoli (SURfACE)
  • Vincent Laju
  • Vincenzo Centrella
  • Vincenzo Gentile (Chmod)
  • Vincenzo Scorza
  • Vittoria Cafarella
  • William Simone
  • xo00 [Otolab]
  • Yali Kongo (So Beast)
  • Ylenya Giovanna Cammisa
  • Yuri Landman
  • Zabuba Nevresky
     

Chronological

#1- 16-03-2017 - Bologna, Via del Pratello 35,

Luigi Monteanni, Michele Quadri, Davide Bartolomei, Fra Zedde, Federica Ferracuti, Sara Persico, Valerio Maiolo, Vincenzo Gentile, Matteo Pennesi, Nicola Tirabasso, Nacho Cordoba, Katarina Fransua, Mario Guida, Filippo Giuffrè, Leonardo Melchionda

 

#2- 26-05-2017 - Roma, Studio Sotterraneo
Mario Guida, Davide Di Pasquale, Katarina Fransua Poklepovic, Ludovica Manzo, Francesco De Ficchy, Giovanni Magaglio, Roberto Memoli, Roberto Ribuoli, Sara Persico, Marco Olivieri, Jacopo Mittino, Lucio Badtaste, Michele Sly Quadri, Ed Williams, Lorenzo Labagnara, Davide Bartolomei, Lorenzo Lustri, Andrea Ndriu Marziano, Fra Zedde, Marcela Lucatelli, Marco Bonini, Vincent Laju, Mattia Arduini, L.U. Alvarez

 

#2.1- 28-05-2017 - Bologna, MicroBo Music

Davide Bartolomei, Michele Quadri, Sara Persico, Katarina Poklepovic, Vincenzo De Gentile, Marcela Lucatelli, Fra Zedde, Nicola Amato, Filippo Bonelli, Vincent Laju, Ed Williams

 

#3-22-07-2017 – Bologna, Xm24

Laokoon, Gabriele Confaloni, Razgraad, Giovanni Magaglio, Davide Bartolomei, Italoboi, Damiano Meacci, Garage Olimpo!, Ambra Chiara Michelangeli, Mario Guida, Paolo Gaiba Riva, Jacopo Mittino, Teresa Riemann, Lucio Badtaste, Francesco Giomi, Nicola Tirabasso, Edoardo Marraffa, Otto Orvath, Fra Zedde, Ubik, Dj Balli, Loris Cericola, Emilio Bernè, Nicola Vinciguerra, Erika Sofia Sollo, Tullia Benedicta, Federico Campo

 

#4-28-01-2018 – Bologna, Mikasa

Cosimo Ferrari, Giacomo Guidetti, Giacomo Bertocchi, Davide Bartolomei, Jacopo Mittino, Edoardo Marraffa, Giovanni Magaglio, Valerio Maiolo, Francesco Tabanelli, Katarina Poklepovich, Massimo Zaniboni, Jacopo Bacci, Daniele Lipparini, Fra Zedde, Toi Giordani, Filippo Cassani, Nicola Vinciguerra, Nicola Amato, Francesco Salmaso, Michele Quadri, Abraham Sidney, Piovasco di Rondò, Sara Persico, Mario Guida, Filippo Giuffrè, Valeria Sturba, Damiano Meacci, Manuele Marani, Larry Luminari, Laura Agnusdei, Riccardo Balli

 

#5-17-02-2018 – Bologna, Xm24

Cosimo Ferrari, Fra Zedde, Antonio Altini, Giada Turini, Tazio Borgognoni, Leonardo Granchi, Daniele Lipparini, Marco Stentella, Daniele di Girolamo, Luca Mele, Giulio Marconi, Massimo Carozzi, Francesco Salmaso, Andrea de Franco, Bartolomeo Sailer

 

#6-18-03-2018 – Bologna, Binario69

Luca Bernard, Irene Cassarini, William Simone, Alessandro Fiordelmondo, Federico Gueci Garbo, Demetrio Sposino, Alessandro Turrini, Giancarlo Brambilla, Giovanni Magaglio, Claudio Adamo, Fra Zedde, Maurizio Cavaliere, Gabriele Confaloni, Agnese Banti, Filippo Giuffrè

 

#7-16-6-2018 – Bologna, Mikasa

Erika Salamone, Michele Yali Kongo Quadri, Alessandro Trentini, Frè Zocca, Stefano Rutolini, PaolaPaganhate, Gianluca Cerri, Katarina Poklepovich, Chiara Bunker, Demetrio Spousinho, fra Zedde, Jacopo Mittino, Riccardo Placido, Giacomo Guidetti, Claudio Adamo, Alberto Balboni, Marzio Cavicchini, Daniele Lipparini, Matthew Rebel Groove

 

#8-23-09-2018 – Bologna, Mikasa

Bomi Kim, Jacopo Mittino, Nicola Vinciguerra, Utku Tavil, Mario Gabola, Giulia Valenti, Benjamin Whitehill, Ole Mofjell, Henrik Melbye, Laura Agnusdei, Diego D'Agata, Fra Zedde, Francesco Giomi, Kazehito Seki, Carlo Marrone, Paolo Gaiba Riva, Dolphin Samplestretch Massacre

 

#9-04-11-2018 – Bologna, Mercato Sonato

Tobia Bobby Bondesan, Elena Maestrini, Federico Eterno, Giulia Carriero, Flavio Bertozzi, Francesco Salmaso, Anais Del Sordo, Vincenzo Destradis, Doriana De Luca, Mauro Rolfini, Lorenzo Manfredini, Giovanni Onorato, Ugo Moroni, Michele Bondesan, Giuseppe Sardina, Irene Giuliani, Paolo Ravaglia, Luca Mai, Fra Zedde, Lili Refrain, Tobia Bondesan, Enrico Cerrato, Naresh Ran, Bruno Dorella, Nicola Manzan, Damiano Meacci, Francesco Giomi, Massimo Pupillo, Paolo Mongardi, Riccardo Gamondi

 

#10-25-11-2018 – Bologna, Mikasa

Ivan Fu, Maurizio Yog'ze, Davide Bartolomei, Nicola Dinelli, Yali Kongo, Massimo Carozzi, Daniela Cattivelli, Benedicta Tullius Benedictis, Emanuele Martina, Jacopo Mittino, Vincenzo Gentile, Bob Nowhere, Ravena Araujo, Emily The Drunkard, Katarina Fransua, Kat F&Sl

 

#11-11-12-2018 – Bologna, Mikasa

Stella Ti, Federico Eterno, Nicola Venturo, Paolo Iocca, Nico Pasquini, Davide Bartolomei, Bob Nowhere, Giona Vinti, Mattia Ferrarini, Salvo Ridolfo, Luigi Varanese

 

#13-17-01-2019 – Bologna, Ikigai Room

Giacomo Guidetti, Marco Tabellini, Giada Turini, Enza Amato, Laura Ginestrini, Nick Chinasky, Roberto MemoliFilippo Giuffrè, Sara Persico, Simone Faraci, Cosimo Ferrari, Matteo Pastorello, Paolo Iocca, Mattia Siboni, Giovanni Magaglio

 

#14-10-03-2019 – Bologna, Mikasa

John Duncan, Stefano Pilia, Massimo Carozzi, Mario Guida, Fra Zedde, Sadi Oortmood, Moon RA, Alessandra Zerbinati, Agata Torelli, Laura Ulisse, Tullia Benedicta, Stefano Bertoli, Andrea Lamacchia, Pasquale Sorrentino, Dominique Vaccaro, Paolo Iocca, Jacopo Mittino, Davide Bartolomei, Nicola Vinciguerra

 

#12.2-25-03-2019 – Bologna, FreakOut Club

Mario Guida, Edoardo Marraffa, Vincenzo Scorza, Mariachiara Michelangeli, Matteo Tegu Sideri, Francesco Tripodi, Daniele Cassandra, Ivan Fu Marco Bonini, Alessandro Guerri, Nicola Vinciguerra, Pasquale Sorrentino, Damiano Meacci, Frè Zocca, Matej Marijanovič Marijanov, Vittoria Cafarella, Vincenzo Gentile, Franco Barletta, Fabijan Purg, Nello Nazzi, Simone Doria, Joshua Pettinicchio, Devid Ciampalini, Jacopo Mittino, Alessandra Zerbinati, Francesco Tabanelli, Riccardo Balli, Pietro Michi, Giovanni Onorato, Alessandro Funari, Jacopo Buda, Loris Cericola, Marco Bonini, Simone Vassallo, Roberto Memoli, Paola Paganhate, Paola Lesina, Paolo Ravaglia, Fra Zedde, Demetrio Cecchitelli, Daniele Carcassi, Giancarlo Brambilla, Alberto Balboni, Paolo Iocca, Mariachiara Michelangeli, Francesco Perissi, Luciano Turella, Matej Marijanovič Marijanov, Cristian Naldi, Davide Bartolomei, Daniele Lipparini, Franz Valente, Andrea Marinelli, Michele Papa, Fabijan Purg, Vanni Fabbri

 

#15-20-04-2019 – Bologna – Mikasa

Bob Nowhere, Filippo Cassani, Yali Kongo, Antonio Altini, Davide Bartolomei, Luca Lavernicocca, Paola Paganhate, Katarina Fransua, Diego Dioguardi, Giacomo Bertocchi, Leandro Scarano, Davide Bacci, Jacopo Mittino, Simone Grande, Mariolì Guida, Elisabeth Marie Cecile, Mattia L. Siboni, Marcello Cangemi

 

#16-08-05-2019 – Milano, Atavin

Luigi Monteanni, Unnur Malín Sigurðardóttir, Matteo Pennesi, Andrea Marinelli, Umberto Pasinetti, Carlo Fochetti, Bienoise, Alberto de Angeli, Giancarlo Brambilla, Ernesto Longobardi, Alessio Premoli, Alessandro Gentili, Jacopo Mittino, Shari DeLorian, Fra Zedde, xo00

 

#17-01-06-2019 – Catania – Teatro Coppola

Alessandro Aiello, Gianluca Aresu, Cesare Basile, Benedetto Caldarella, Mattia Capobianco, Delfo Catania, Marcello Caudullo, Santi Costanzo, Dario D'Urso, Enrico Hayes, Piero la Rocca, Ninni Morgia, Federico Laudani, Andrea Normanno, Davide Oliveri, Emanuele Poki , Luca Recupero, Giuseppe Schillaci, Angelo Sturiale, Alessandro Toscano

 

#17.2-01-06-2019 – Casalecchio di Reno (BO) – Spazio Eco

Bob Nowhere, Enrico Fiore, Cosimo Ferrari, Matteo Traverso, Marco La Cascia, Jacopo Mittino, Chiara Pattacini, Federico Pipia, Marco Maldarella, Roberto Andrés Lantadilla, Dave Moscova, Francesco Maccario, Gabriele Morelli, Nicola Venturo, Gei

 

#18-03-09-2019 – Fermo – Piazzale Girfalco

Enrico Moscoloni, Loris Cericola, Michele Duscio, Lorenzo Mandolesi, Alessandro Funari, Ivan Fu, Roberto Memoli, Larry Luminari, Edoardo Grisogani, Bob NowHere, Mario Guida, Alessandro Guerri

 

#19 (DDE #1) 01-11-2019 – Fano – Circolo Arci Artigiana

Carlo Veneziano, Carlo Minucci, Mauro Mezzabotta, Emanuele Bellocchi, Lorenzo Binotti, Alessandro Galiani, Alessandro Guerri, Emanuele Battarra, Filippo Brunetti, Giovanni Ferri, Francesco Casanova, Mattia Palmieri, Alessandro Bracalente, Alessandro Marchione, Roberto Memoli, Davide Bacci

 

#20 (DDE #2) 02-11-2019 – Firenze – Next Emerson

Daniele Cassandra, Glauco Celeste, Simone Sani, Francesco Perissi, Davide Nocentini, Davide Bartolomei, Simone Vassallo, Zabuba Nevresky, Veronica Chincoli, Joshua Pettinicchio, Pietro Michi, Moon Ra, Alessandro Bracalente, Gabriele Gabo Fabbri, Federico Fragasso, Ettore Brancè, Carlo Veneziano, Maria Biscotto, Andrea Mazzeranghi, Luca Mucci, Filippo Panichi

 

#21 (DDE #3) 03-11-2019 – Pisa – La Fondazione Factory Dna

Alessio Barbasso, Anselmo, Carlo Veneziano, Daniele Vergamini, Dario Arrighi, David Vilaylek, Davide Bartolomei, Demetrio Cecchitelli, Der Faust, Devid Ciampalini, Ettore Brance, Federico Luti, Gabriele Bartolucci, Giulia Parin Zecchini, Joshua Pettinicchio, Lorenzo Puccini, Lux, Marco Carvelli, Roberto Traverso, Sara Fontana, Valadja Petrescu

 

#22 (DDE#4) 04-11-2019 - Bologna - Freakout

Davide Bartolomei, Diego D'agata, Abo Carcassi, Alessandro Trentini, Loris Cericola, Demetrio Cecchitelli, Franco Barletta, Mattia L. Siboni, Marco Menditto, Nicola Thewullf, David Vilaylek, Thomas Coquelet, Nicola Vinciguerra, Dj Balli

 

#23 (DDE#5) 05-11-2019 – Bologna – Freakout

Nicola Vinciguerra, Paolo Gaiba Riva, Giuseppe Franchelucci, Giulia Carriero, Nicola Venturo, Koun Jeong, Franco Barletta, Loris Cericola, David Vilaylek, Katarina Poklepovich, Gerarda Avallone, Thomas Coquelet, Ettore Brancè, Michele Quadri, Emanuele Bellocchi, Dj Balli

 

#24 (DDE#6) 06-11-2019 – Roma – Klang

Marco uBiK Bonini, Giacomo Ancillotto, Andrea Marinelli, Alexia Robbio, Giangiacomo Gallo, Alberto de Angeli, Jacopo Buda, Thomas Coquelet, Matteo Madara, Davide Bartolomei, Manlio Maresca, Michele Papa, Stefano di Trapani, Alex Boscarino, Antonio Altini, Giorgio Talacimanno, Luciano Turella, Alessandra Zerbinati, David Vilaylek, Claudia Rae, Roberto Memoli, Francesco Landi

 

#25 (DDE#7) 07-11-2019 – Roma – Klang

Alexia Robbio, David Vilaylek, Davide Bartolomei, Valadja Petrescu, Thomas Coquelet, Manlio Maresca, Matteo Tomassetti, Daniele Scarano, Roberto Memoli, Alberto de Angeli, Jacopo Buda, Andrea Marinelli

 

#26 (DDE#8) 08-11-2019 – Roma – 30 Formiche

Andrea Cauduro, Giulio Marconi, Andrea Rinaldi, Giorgio Talacimanno, Ryngo Star, Claudia Rae, David Vilaylek, Cosimo Ferrari, Antonio Frascogna, Alexia Robbio, Francesco Landi, Thomas Coquelet, Alessandro Di Pauli, Matteo Deberardinis, Marco Stentella, Emanuele Martina, Alessandro Marchione

 

#27 (DDE#9) 09-11-2019 – Napoli – 76A

C-hard Hill, Ferdinando Farro, Gerarda Avallone, Giorgio Bosso, Marco Menditto, Peppe Vietri, Rosalia Cecere, Stefano Costanzo, Stefano Giampietro, Thomas Coquelet

 

#28 (DDE#10) 10-11-2019 – Avellino – Avionica

Giuseppe Vietri, Stefano Giampietro, Vincenzo Centrella, Giuseppe De Vito, Gerarda Avallone, Lorenzo Bruno, Thomas Coquelet, Roberto Godas, Stefano Costanzo, Carmine Minichiello, Ferdinando Farro, Massimo Avitabile, Giorgio Bosso, Paolo Godas, Riccardo Iannaccone, Mario Rago, Piero Di Modica, Antonio Iacuzio, Rino Petrozziello, Collettivo AGATA

 

#29-16-11-2019 – Rho – SOS Fornace

Marco Pisi, Francesca Stella Riva, Luana Giardino feat Laboratorio Silenzio, Ylenya Giovanna Cammisa, Andrea Marinelli, Marco Falatti, Tonylight Light, Blasta Tanka, Quadrini Stefano, Lorenzo Faraò, Diego Dioguardi, Ruggero Asnago, Marco Cecconi, Giona Vinti, Alessandra Beltrame, Fra Zedde, Elizabeth Marie Cecile, Andrea Marinelli

 

#29.1-14-12-2019 (Only Fucking Discomfort) – Macerata – Sisma

Alessandro Bracalente, Alessandro Biselli, Alessandro Graciotti, Simone Doria, Loris Cericola, Martina Prosperis, Giuseppe Candiano, Alessandro Guerri, Giovanni Todisco, Larry Luminari, Mauro Mezzabotta, Mirco Ercoli, Fra Zedde, Stefano Bazu Basurto, Emanuele Bellocchi, Angelo Avogadri

 

#29.2-May-2021 (Radio Residency) – Rotterdam – Worm

Frank Visser, Henrietta Muller, Rodrigo Ferreira, Giannis Michos, Bomi Kim, Lukas Simonis, Irene Cassarini, Yuri Landman, Costanza Calzavara, Duarte Cotta, Francisca Martins, Giulia Francavilla, Peishan Xu, Sjef Van Der Heijden, Soley Sigurjons

 

#30-06-08-2021 – Reykjavìk – Post-húsið

Ása Önnu Ólafsdóttir, Jack Armitage, Bjarni Daníel, Fra Zedde, Diego Manatrizio, Silja Rún, Guðmundur Arnalds, Hrafnhildur Einars Maríudóttir, Dagur Kristinn Sigurðsson Björnsson, Ida Schuften Juhl

 

#31-27-10-2021 – Bologna – Freakout

Ich.Bin.Bob, Dario Boschi, Alessandro Cherubini, Andrea de Franco, Serena Dibiase, Filippo Giuffrè, Simone Grande, Andrea Lamacchia, Mattia L. Siboni, Ceci Stuck, Fra Zedde

 

#33-06-11-2021 – Den Haag – Helicopter

Johanna Monk, André Miranda, Ctrl Freq, Lukas Simonis, Leonie Roessler, Channa Boon, Sara Huang, Lucija Gregov, Sandor Sounds, C00, Dan Gibson, Narog

 

#34-15/16-01-2022 – Rotterdam – Secret Location

Fra Zedde, Lea Masse, Sandor Szanyi, Giannis Michos, Simone Altavilla, Kacper Zemianin, Kiender Jahr, Olfa Ayed, Sara Huang, Ralph Lindsen, Lennard Wittens, Peishan Xu, Henrietta Muller, Joris Van Suidam, Hyunji, Duarte Cotta, Florian

 

#35-13-03-2022 – Utrecht - Cultureel Centrum Moira

Simone Vassallo, Arjen de Vreede, Jeans Beast, Gokay Atabek, Jasper Hügelmann, Daniel Donchov, Femke, Elsa van der Linden, Marie Lavie, Gorkem Arikan, Lukas Simonis, Marie-Lou

 

#36-01-05-2022 (Radio Residency) – Rotterdam – Worm

Stelios Manousakis, Tisa Neza Herlec, Darina Zurkova Sam Kreuk, Leilani Trowell-De Turck, Peishan Xu

 

#37-15-05-2022 – Utrecht – Strowis Hostel

Sara Huang, Pierre-Hugues Theunissen, Léa Massé, Elmer Van Der Spek, Paul Gremare, Joris Van Sujdam, Nina Hitz, Peishan Xu

 

#38-18-06-2022 – Utrecht - De Nijverheid

Bomi Kim, Donia Jourabchi, Dania Zurkovà, Fi Tsaoules, Francisca Snip, Diego Mocci, Marielou, Antal Van Nie, Marie Scheuermann, Giannis Michos , Sascha Stadlmeier, Chris Sigdell

 

Poster Credits

Francesco Zedde, Sofia Braga, Katarina Poklepovic, Mario Guida, Andrea De Franco, Elisabeth D'Oronzio, Andrea Marinelli, Jacopo Mittino, Agnese Banti, Francisca Martins, Costanza Calzavara.